Belka
Wtorek, 22 Stycznia 2019   imieniny: Anastazy, Wincenty, Wiktor
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

100 lecie niepodległości w Suwałkach | Radio 5

 
W Suwałkach, tak jak w całej Polsce, świętowana jest w niedzielę (11.11) setna  rocznica odzyskania niepodległości. Z tej okazji była msza święta za Ojczyznę w konkatedrze pod wezwaniem świętego Aleksandra oraz okolicznościowe uroczystości przed pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego w centrum miasta. W wydarzeniu udział wzięli przedstawiciele władz samorządowych, instytucji, szkół z pocztami sztandarowymi. Były patriotyczne piosenki i wiersze. Z okolicznościowym przemówieniem wystąpili Czesław Renkiewicz, prezydent Suwałk, Bożena Kamińska, parlamentarzystka, Anna Naszkiewicz, wicemarszałek Sejmiku Województwa Podlaskiego a Leszek Dec odczytał list Jarosława Zielińskiego, posła i sekretarza stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji. W swoich przemówieniach przywoływali historyczne wydarzenia sprzed stu lat i znane cytaty wielkich Polaków. Cytowano słowa Marszałka Józefa Pisudskiego, świętego Jana Pawła II czy kardynała, Prymasa Tysiąclecia Stefana Wyszyńskiego. Niemal w każdym z wystąpień przewijały się nawoływania do jedności. Po wystąpieniach i złożeniu kwiatów przyszedł czas na część sportową obchodów. Na początek bieg niepodległości ulicami Suwałk. Uczestnicy biegu dotarli do hali Ośrodka Sportu i Rekreacji, gdzie czekały gry i zabawy dla najmłodszych, występy artystyczne, grochówka oraz wielki tort dla wszystkich. Wieczorem odbędzie się koncert Dumni z Niepodległej w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca „Suwalszczyzna” oraz Suwalskiej Orkiestry Kameralnej w Suwalskim Ośrodku Kultury.

 


Radio 5
 
Data pliku video: 2018-11-11, Źródło artykułu: youtube.com
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
loading...
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
Najnowsze komentarze
 
  Kreska
   
  Polecane

  DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

   
  Brak sond
   
  Newsletter
  Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
   
   
  suwalski

  Powiat suwalski – siedziba, którą są Suwałki, nie należy do samego powiatu. Miasto to jest miastem na prawach powiatu. Sam powiat suwalski został utworzony w 1999 roku i należy do licznej grupy utworzonych po reformie administracyjnej, która miała miejsce właśnie w tym czasie. W skład powiatu znajdującego się w województwie podlaskim, wchodzi gmina Bakałarzewo, Filipów, Jeleniewo, Przerośl, Raczki, Rutka-Tartak, Suwałki, Szypliszki, Wiżajny. Urbanizacja jest tutaj na zerowym poziomie, co oznacza, że cały obszar powiatu, a jest to 1307 km², zajmują tereny wiejskie, lasy i jeziora wraz z rzekami, a także morenowe wzniesienia z najwyższym – Górą Prusaka 250 m n.p.m.

  Turystyka w całości opiera się tutaj na kontakcie z naturą. Możemy wybrać na liczne rodzaje szlaków turystycznych: pieszych, rowerowych, wodnych, narciarskich, samochodowych i na ścieżki poznawczo-edukacyjne. Trzeba wspomnieć także o agroturystyce. W gospodarstwach czekają na nas m.in. konna przejażdżki i smakowanie regionalnej kuchni. Każdy znajdzie tu coś dla siebie.    

   

   

  Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola