Belka
Niedziela, 19 Maja 2024   imieniny: Mikołaj, Piotr, Urban
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 
 

X festiwal filmowy w Suwałkach

2012-09-10  
Źródło artykułu: http://www.um.suwalki.pl
 
X festiwal filmowy w Suwałkach

14 września w Suwałkach rozpocznie się X Festiwal Objazdowy WATCH DOCS. Prawa Człowieka w Filmie. Jego organizację dofinansowano z budżetu Miasta Suwałki.
Watch Docs- jest jednym z najstarszych i największych festiwali filmów o prawach człowieka na świecie, co roku gromadzącym około 70 000 widzów w całej Polsce. Program festiwalu w Suwałkach- miejsce aula Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej:
14 września (piątek)
16.00 - 17.15 Żarówkowy spisek Hiszpania, Francja, 2010
Dawno, dawno temu... wytwarzano trwałe przedmioty. Historia pewnej żarówki, od ponad stu lat oświetlającej bazę straży pożarnej gdzieś na amerykańskiej prowincji, staje się punktem wyjścia do refleksji na temat współczesnego modelu produkcji i konsumpcji. Według twórców filmu, stare dobre czasy skończyły się już w 1924 r., kiedy kartel Phoebus zawi±zany przez amerykańskie firmy elektryczne ograniczył do 1000 godzin tzw. spodziewaną żywotność żarówek. Od tego momentu wszystko zaczęło się psuć: firmy w pogoni za zyskiem poprzestają na wytwarzaniu rzeczy gorszej jakości, tak aby konsumenci musieli je jak najczęściej wymieniać na nowe.
17.20 - 18.15 Cudze listy Polska, 2011
Rocznie kilkadziesiąt milionów listów przechodziło przez ręce służb, które analizę ich treści wykorzystywały do sporządzania raportów o stanie społecznych nastrojów. Warto obejrzeć ten film, aby uświadomić sobie, jak bardzo pamięć ta jest już obecnie konstruowana pod wpływem rozczarowań „budową" kapitalizmu oraz nostalgii starszych za czasami młodości i mody młodszych na oldschoolowe gadżety.
18.25 - 19.50 Bad Girls - Cela 77 Polska, Francja, 2010
Na piętnastu metrach kwadratowych niemal w całości zastawionych piętrowymi łóżkami. W takich warunkach byle sprzeczka urasta do wagi konfliktu, a marzenia o intymności trzeba odłożyć na później. W dusznej atmosferze, wypełnionej wszechobecnym papierosowym dymem, emocje bohaterek stają się niemal namacalne. Choć w powietrzu bez przerwy latają przekleństwa, najczęściej chodzi o rzeczy najprostsze: potrzebę miłości, akceptacji, poczucie godności. Ale oczywiście nikt nie przyzna się do słabości: oparta na dominacji hierarchia to tutaj rzecz święta. Jedyna rozrywka to niekończące się rozmowy - o facetach, nieudanym życiu, rodzinie, przyszłości - która zacznie się od momentu wyjścia.
20.00 - 21.45 Kołysanka z Phnom Penh Polska, 2011
Bohaterowie jest para mieszkających w tytułowym mieście życiowych rozbitków. Ona jest prostytutką i alkoholiczką, oddającą kolejne dzieci na przechowanie bliższym i dalszym krewnym. On - Izraelczykiem po traumatycznej służbie wojskowej, szukającym swojego miejsca na świecie i usiłującym utrzymać siebie i swoją nową rodzinę z wróżenia z kart tarota na ulicach kambodżańskiej stolicy. Teoretycznie rzecz biorąc, ich związek nie powinien mieć najmniejszych szans na przetrwanie. W praktyce wszystko jakoś funkcjonuje - przynajmniej dopóki są pieniądze. Phnom Penh to centrum azjatyckiego handlu żywym towarem. Nakręcone ukrytą kamerą ujęcia nie pozostawiają wątpliwości: w tym mieście można kupić wszystko.
15 września (sobota)
15.00 - 16.40 Lot specjalny Szwajcaria, 2011
Życie mieszkańców i pracowników ośrodka dla nielegalnych imigrantów we Frambois w pobliżu Genewy. Zgodnie z przepisami, osoby, które nie posiadają ważnych dokumentów zezwalających na pobyt w państwie, które przybyszom z ubogich części świata wydaje się ziemskim rajem, mogą zostać zatrzymane na 24 miesiące. A później odesłane do kraju pochodzenia lotem rejsowym lub specjalnym czarterem. Niektórzy - niewielki procent - mogą zostać w Szwajcarii. Pozbawieni godności i podmiotowości mieszkańcy ośrodka miesiącami trwają w stanie zawieszenia, czekając na decyzję, która w większości wypadków okaże się wyrokiem.
16.45 - 17.00 Jestem dziewczynką! Holandia, 2010
Joppe urodziła się chłopcem, ale od kiedy pamięta, chciała być dziewczynką. Teraz ma trzynaście lat i poprosiła dzieci ze swojej klasy, by odtąd traktowały ją jak dziewczynkę.
17.10 - 17.35 Czarna córka Polska, 2011
W tym miejscu obozował kiedyś cygański tabor. Mazurskie jezioro i las przywołują wspomnienia złotych czasów dzieciństwa. I zupełnie innego życia... Bohaterka filmu opowiada o nim z prawdziwą miłością i szczerze wierzymy jej, że malunki na wozach były naprawdę przepiękne i że nikt już dziś tak nie śpiewa. Nie ma w jej opowieści ani goryczy, ani autocenzury. Jest tylko pasja życia i duma z bycia Cyganką, która pół wieku temu prowadziła prawdziwe cygańskie życie.
17.40 - 18.55 Sprzedana Szwecja, 2010
Ten film ogląda się jak thriller. Nie bez przyczyny: w końcu stawką, o jaką tu chodzi, jest ludzkie życie. Niestety, historia wydarzyła się naprawdę. Bohaterka filmu, Sabere, z pewnością nie zgodziłaby się z tezą, że jakakolwiek kultura uzasadnia łamanie jej podstawowych praw. Gdy miała 10 lat, sprzedano ją starszemu o 40 lat Talibowi. Ich „związek" oznaczał dla Sabere uwięzienie, bicie i kilkakrotne poronienia. Dziś szesnastoletnia, znalazła pomoc i schronienie dzięki organizacji pozarządowej pomagającej kobietom. Ponieważ ze strony męża grozi jej śmierć, decyzja o powrocie do matki i ojczyma będzie trudna.
19.00 - 20.40 Nie chcecie prawdy: 4 dni z Guantanamo Kanada, 2010
Impulsem do powstania tego filmu stał się zapis czterodniowego przesłuchania, odtajniony wyrokiem kanadyjskiego Sądu Najwyższego. To jedyne nagrania z Guantanamo udostępnione szerokiej publiczności. Jesteśmy konfrontowani z tym szokującym zapisem psychicznego znęcania się nad nastolatkiem. Postać w pomarańczowym kombinezonie, otoczona przez śledczych, to Omar Khadr: najmłodszy więzień Guantanamo, schwytany w wieku piętnastu lat, obywatel Kanady. Normalnie w tym wieku zostałby uznany za dziecko-żołnierza i wzięty pod opiekę ONZ, ale „wojna z terrorem" z założenia „usprawiedliwia" odstępstwa od normalności.
16 września (niedziela)
15.00 - 16.25 Szyb nr 8 Estonia, Ukraina, 2010
W Polsce nazywamy je biedaszybami: wyrobiska górnicze, z których - po zamknięciu nierentownych kopalń i masowych zwolnieniach - wydobywa się węgiel „na czarno". We wschodniej Ukrainie są one nierzadko podstawą utrzymania bezrobotnych mieszkańców. Film rozgrywa się w miejscowości Sniżne w okręgu donieckim. Zostawieni na pastwę losu ludzie wykopali tu wiele takich dziur węglowych. Niektórzy we własnym ogródku, a nawet pod własnym domem. Także 15-letni Jura Sikanow - wnuk dyrektora z czasów sowieckich - pracuje „na kopalni". Z zarobionych w ten sposób pieniędzy utrzymuje swoją rodzinę.
16.30 - 18.05 Tahrir. Plac Wolności Francja, 2011
Film to zapis dwóch najbardziej ekscytujących tygodni we współczesnej historii Egiptu. Dzień po dniu i noc po bezsennej nocy reżyser towarzyszy czwórce protagonistów, którzy wraz z tysiącami Kairczyków demonstrują nieposłuszeństwo wobec reżimu Mubaraka.
18.15 - 19.10 Syria, kronika represji Francja, 2011
Pełen emocji reportaż dokumentuje tragedię walczących o wolność Syryjczyków i okrucieństwa rodziny Assadów, rządzącej krajem od ponad czterdziestu lat. Reżyserka spotyka organizatorów demonstracji umawiających się przez zamknięte grupy na Facebooku, byłych więźniów reżimu opowiadających o tym, co przeszli i pokazujących ślady po torturach oraz oficerów, którzy opuścili syryjską armię, żeby bronić swojego ludu i swoim autorytetem poprzeć działania opozycji.
19.15 - 20.30 Hebron jest nasz! Włochy, 2011
Podczas gdy za granicą tytułowe miasto, położone 30 km od Jerozolimy, wciąż jeszcze kojarzy się głównie z bogatą starożytną historią, na Zachodnim Brzegu Jordanu jest dziś ono osławionym symbolem okupacji. Niecałe 50 lat temu pojawili się tu pierwsi żydowscy osadnicy. Dziś w mieście zamieszkiwanym przez 160 tys. Palestyńczyków jest ich 600. Ochronę zapewnia im ponad 200 tys. garnizon izraelskiego wojska, którego zadaniem ma być oddzielenie od siebie obu wrogich społeczności. W praktyce wojsko zajmuje się wysiedlaniem Palestyńczyków z tzw. stref buforowych oraz ochroną osadników.
Imprezy towarzyszące
14 września (piątek)
Pokazy dla grup zorganizowanych
8.00 - 9.15 Sprzedana Szwecja, 2010
Opis wyżej.
9.25 - 11.05 Portret rodzinny w czerni i bieli Kanada, 2011
Film to nietypowy filmowy portret nietypowej rodziny. Mimo że składa się na nią aż 16 osób, żadne z nich nie są naprawdę spokrewnione. Łączy je „inny" kolor skóry i przybrana matka, która przygarnęła 16 niemal wyłącznie czarnoskórych sierot. Życie na ukraińskiej prowincji nie należy do najłatwiejszych - szczególnie jeśli ktoś wyróżnia się w tak ostentacyjny sposób. Tymczasem na Ukrainie wzmagają się rasistowskie nastroje: wzorem Rosji coraz więcej „prawdziwych patriotów" wychodzi na ulice, by rozprawić się z obcymi.
Warsztaty
13.30 - 17.00
„Łańcuch Dyskryminacji: Stereotyp - Uprzedzenie - Dyskryminacja"
Agnieszka Chmielecka Helsińska Fundacja Praw Człowieka
zapisy: e-mail: [email protected], tel. 87 565 02 58
Organizator lokalny
Centrum Aktywności Społecznej PRYZMAT
Współorganizator
Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. prof. Edwarda F. Szczepanika w Suwałkach
Źródło: CAS Pryzmat
Zamieszczono: 10.09.2012 r.

Urząd Miasta Suwałki
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
loading...
Wyszukaj
 
Kreska
Najnowsze komentarze
 
    Kreska
     




    Brak sond
     
    Newsletter
    Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
     
     
    suwalski

    Powiat suwalski – siedziba, którą są Suwałki, nie należy do samego powiatu. Miasto to jest miastem na prawach powiatu. Sam powiat suwalski został utworzony w 1999 roku i należy do licznej grupy utworzonych po reformie administracyjnej, która miała miejsce właśnie w tym czasie. W skład powiatu znajdującego się w województwie podlaskim, wchodzi gmina Bakałarzewo, Filipów, Jeleniewo, Przerośl, Raczki, Rutka-Tartak, Suwałki, Szypliszki, Wiżajny. Urbanizacja jest tutaj na zerowym poziomie, co oznacza, że cały obszar powiatu, a jest to 1307 km², zajmują tereny wiejskie, lasy i jeziora wraz z rzekami, a także morenowe wzniesienia z najwyższym – Górą Prusaka 250 m n.p.m.

    Turystyka w całości opiera się tutaj na kontakcie z naturą. Możemy wybrać na liczne rodzaje szlaków turystycznych: pieszych, rowerowych, wodnych, narciarskich, samochodowych i na ścieżki poznawczo-edukacyjne. Trzeba wspomnieć także o agroturystyce. W gospodarstwach czekają na nas m.in. konna przejażdżki i smakowanie regionalnej kuchni. Każdy znajdzie tu coś dla siebie.    

     

     

    Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola