Belka
Niedziela, 19 Maja 2024   imieniny: Mikołaj, Piotr, Urban
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 
 

Święto suwalskiego wojska

2012-09-14  
Źródło artykułu: http://www.um.suwalki.pl, Autor zdjęć: Urząd Miasta Suwałki
 
Święto suwalskiego wojska

W piątek 14 września 2012 r. pokazem musztry, walk i nowoczesnego sprzętu swoje drugie święto uczcili żołnierze 14. Dywizjonu Artylerii Przeciwpancernej imienia Marszałka Józefa Piłsudskiego w Suwałkach.

W święcie dywizjonu uczestniczył prezydent Czesław Renkiewicz z zastępcami, radni Rady Miejskiej w Suwałkach oraz liczni suwalczanie, w tym młodzież szkolna.

 

14 Dywizjon Artylerii Przeciwpancernej imienia Marszałka Józefa Piłsudskiego w Suwałkach powstał na bazie rozwiązanego pułku. Suwałki w czasie zaborów, jak i przed drugą wojną światową były jednym z największych miast garnizonowych w Polsce. Stacjonował tutaj 41. Suwalski Pułk Piechoty, 2. Pułk Ułanów Grochowskich, 3. Pułk Szwoleżerów Mazowieckich oraz oddział Korpusu Ochrony Pogranicza. W okresie międzywojennym żołnierze mieli znaczący udział w życiu Suwałk. Po 1945 roku w mieście również stacjonowało wojsko. Nic dziwnego, że na początku lat dziewięćdziesiątych, gdy wyprowadzono z Suwałk pułk artylerii, suwalczanie zabiegali o powrót żołnierzy do miasta. Od września 1994 r. w Suwałkach stacjonował 14 Suwalski Pułk Artylerii Przeciwpancernej im. Marszałka Józefa Pilsudskiego. Przed dwoma laty, gdy ponownie pojawiło się zagrożenie, że wojsko zniknie z naszego miasta, suwalski samorząd podjął intensywne starania o utrzymanie jednostki wojskowej w Suwałkach. Zakończone sukcesem.

Niestety znowu pojawiły się informacje o likwidacji suwalskiej jednostki. Prezydent Miasta Suwałk Czesław Renkiewicz w swoim wystąpieniu powiedział, że nie będziemy biernie czekać na rozwój wydarzeń: „Rada Miejska w Suwałkach w swoim stanowisku z dnia 29 sierpnia apeluje o uwzględnieniu w pracach na d rozwojem Sił Zbrojnych RP dalszego funkcjonowania w Suwałkach jednostki wojskowej. Sporządzony przez Radę dokument skierowaliśmy do wielu instytucji i osób, Prezydenta RP, Premiera RP, Marszałka Sejmu i Senatu, Ministra Obrony Narodowej, Posłów i Senatorów. Stosowne pismo otrzymał również Szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego. Liczymy na szczególne zaangażowanie i konkretne działanie w tej sprawie naszych posłów. Mamy nadzieję, że nasze oczekiwania zostaną uwzględnione."

Informację zamieszczono 14 września 2012 r.

 

Urząd Miasta Suwałki
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
loading...
Wyszukaj
 
Kreska
Najnowsze komentarze
 
    Kreska
     




    Brak sond
     
    Newsletter
    Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
     
     
    suwalski

    Powiat suwalski – siedziba, którą są Suwałki, nie należy do samego powiatu. Miasto to jest miastem na prawach powiatu. Sam powiat suwalski został utworzony w 1999 roku i należy do licznej grupy utworzonych po reformie administracyjnej, która miała miejsce właśnie w tym czasie. W skład powiatu znajdującego się w województwie podlaskim, wchodzi gmina Bakałarzewo, Filipów, Jeleniewo, Przerośl, Raczki, Rutka-Tartak, Suwałki, Szypliszki, Wiżajny. Urbanizacja jest tutaj na zerowym poziomie, co oznacza, że cały obszar powiatu, a jest to 1307 km², zajmują tereny wiejskie, lasy i jeziora wraz z rzekami, a także morenowe wzniesienia z najwyższym – Górą Prusaka 250 m n.p.m.

    Turystyka w całości opiera się tutaj na kontakcie z naturą. Możemy wybrać na liczne rodzaje szlaków turystycznych: pieszych, rowerowych, wodnych, narciarskich, samochodowych i na ścieżki poznawczo-edukacyjne. Trzeba wspomnieć także o agroturystyce. W gospodarstwach czekają na nas m.in. konna przejażdżki i smakowanie regionalnej kuchni. Każdy znajdzie tu coś dla siebie.    

     

     

    Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola