Belka
Czwartek, 25 Kwietnia 2024   imieniny: Marek, Jarosław, Wasyl
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 
 

Od skandynawskiego minimalizmu po przytulną nostalgię – dekorowanie domu na jesień

Data publikacji: 2018-10-26, Data modyfikacji: 2018-10-26
A A AWydrukDrukuj  
 
Od skandynawskiego minimalizmu po przytulną nostalgię  – dekorowanie domu na jesień

Styl skandynawski z powodzeniem święci triumfy we wnętrzach od dobrych kilku lat, chociaż tak naprawdę narodził się dobre 100 lat temu. Wciąż zachwycamy się tym minimalizmem, prostotą i funkcjonalnością, stanowiącą świetną bazę do przeróżnych dodatków dekoracyjnych. Obok niego nie brakuje też przykładów wnętrz tak przytulnych, jak babcine mieszkanka, a mimo to pozostających w zgodzie z najnowszymi trendami. Jak (i dlaczego jesienią) znaleźć w nich wspólny mianownik? Poniżej kilka propozycji modnych aranżacji wnętrz na jesień. Bez przesady, ale z lekką nutką nostalgii.

Skandynawski minimalizm zawojował cały świat i od kilku lat skłania się ku niemu coraz więcej osób urządzających mieszkania, ale też lokale handlowe czy usługowe. Nic dziwnego – to styl, który świetnie sprawdzi się na niewielkich przestrzeniach, nawet słabo oświetlonych, a dodatkowo nie musi być kosztowny. Proste formy, naturalne materiały i stonowane, jasne kolory, ograniczona do minimum liczba przedmiotów – to główne wyznaczniki tego stylu.

Unikanie nagromadzenia bibelotów i niepotrzebnych sprzętów w domu nie oznacza wcale, że skandynawski minimalizm wymaga bezwzględnego braku ozdób. Wręcz przeciwnie, wnętrza mają wciąż pozostać funkcjonalne i zachęcać do spędzenia w nich czasu. Jeśli zależy nam na tym, by w naszym domu zachować odrobinę surowy, nowoczesny i elegancki klimat, sięgnijmy po właściwe dekoracje.

„Diabeł tkwi w szczegółach”

– Modne kolejny sezon, minimalistyczne ozdoby o prostej formie takie jak porcelanowe gruszki i jabłka w różnych kolorach to prawdziwie jesienny dodatek. Są stonowane i subtelne, nowoczesne, a przy tym oryginalne. Wyłożone na stole w prostej drewnianej misie bez żadnych dodatkowych ozdób albo na kryształowej paterze do ciasta na pewno nie pozostaną niezauważone. Pozostając w temacie „smacznych” dekoracji nie sposób nie wspomnieć o dyniach, które choć kojarzone z jesienią od dawna, w tym sezonie zdecydowanie królują w dekoracjach – zwłaszcza muśnięte złotem lub odcieniami srebra – podpowiada ekspertka sieci sklepów KiK.

W prawdziwych skandynawskich chatkach i domach nie może zabraknąć skór i futer. Jeśli chcemy je przemycić do naszych wnętrz, mając przy tym pewność, że kosztem tych ozdób nie ucierpiało żadne zwierzę postawmy na sztuczne skóry rozrzucone finezyjnie na podłodze lub futrzane poduchy, które dodadzą wnętrzu lekkiego pazura, ale i przyjemnego klimatu.

Czar wspomnień w shabby chic

Nowym odłamem wnętrzarstwa jest maniera, którą specjaliści ochrzcili mianem „nostalgii”, ale pod ten styl możemy również dopasować znany od lat shabby chic. Co kryje się pod tym enigmatycznym pojęciem? – Wszystko, co sami lubimy i pamiętamy z dzieciństwa z domu rodzinnego czy z wakacji u babci: od kolorowych płytek w łazience, po serwetki na stole i ceramikę na półkach – wyjaśnia ekspertka sieci sklepów KiK.

W sklepach możemy znaleźć dodatki, które pomogą nam osiągnąć takie wrażenie. Zestaw ceramiki w mleczno-szarej kolorystyce ze wspólnym motywem „postarzonych” serc jest uroczy i wygląda schludnie, a zarazem jakbyśmy mieli go od lat - nostalgia w czystej postaci! Zastawiony takimi talerzami, miseczkami i kubkami stół wręcz zaprasza, by usiadła przy nim cała rodzina do wspólnego, leniwego weekendowego śniadania…

Koce… kwintesencja przytulności

O tej porze roku warto się też zaopatrzyć w koce - tych nigdy dosyć, zwłaszcza, kiedy mamy dużą rodzinę. Najlepiej utrzymane w wyrazistych kolorach np. zieleni, ale mile widziane są także turkusy i żółcie, które świetnie komponują się ze stylem skandynawskim. W nostalgicznych aranżacjach mile widziane są także róże i wszelkie motywy kwiatowe, które przypomną nam o letnich podrygach w panującej szarej aurze – mówi ekspertka sieci sklepów KiK. Koce sprawdzą się równie dobrze jako peleryny dla małych bohaterów podczas zabawy, jak i okrycie, kiedy wieczorem zamarzymy o usadowieniu się na kanapie z ulubioną książką.

Styl skandynawski pokochały tysiące osób, także shabby chic od lat znajduje swoich zwolenników, nie oznacza to jednak, że musimy się ograniczać tylko do nich – najważniejsze, żebyśmy zawsze czuli się dobrze we własnym domu, a to czy będzie on w szarościach, różach czy drewno będzie postarzane, czy wręcz przeciwnie, powinno być już na drugim planie. Warto szukać inspiracji i dać upust kreatywności, a efekt może przerosnąć nasze oczekiwania!

KiK, Źródło artykułu: Buena Vista, Autor zdjęć: fot. KiK
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Dodaj artykuł
Najnowsze komentarze
 
    Kreska
     




    Brak sond
     
    Newsletter
    Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
     
     
    suwalski

    Powiat suwalski – siedziba, którą są Suwałki, nie należy do samego powiatu. Miasto to jest miastem na prawach powiatu. Sam powiat suwalski został utworzony w 1999 roku i należy do licznej grupy utworzonych po reformie administracyjnej, która miała miejsce właśnie w tym czasie. W skład powiatu znajdującego się w województwie podlaskim, wchodzi gmina Bakałarzewo, Filipów, Jeleniewo, Przerośl, Raczki, Rutka-Tartak, Suwałki, Szypliszki, Wiżajny. Urbanizacja jest tutaj na zerowym poziomie, co oznacza, że cały obszar powiatu, a jest to 1307 km², zajmują tereny wiejskie, lasy i jeziora wraz z rzekami, a także morenowe wzniesienia z najwyższym – Górą Prusaka 250 m n.p.m.

    Turystyka w całości opiera się tutaj na kontakcie z naturą. Możemy wybrać na liczne rodzaje szlaków turystycznych: pieszych, rowerowych, wodnych, narciarskich, samochodowych i na ścieżki poznawczo-edukacyjne. Trzeba wspomnieć także o agroturystyce. W gospodarstwach czekają na nas m.in. konna przejażdżki i smakowanie regionalnej kuchni. Każdy znajdzie tu coś dla siebie.    

     

     

    Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola