Belka
Poniedziałek, 20 Maja 2024   imieniny: Aleksander, Bernardyn, Bazyli
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 
 

Wilk szary

2012-04-26  
Źródło artykułu: http://www.um.suwalki.pl, Autor zdjęć: Urząd Miasta Suwałki
 
Wilk szary

W Muzeum Okręgowym w Suwałkach 26 kwietnia 2012 r. (czwartek) odbyło się spotkanie promujące nowego suwala z wizerunkiem wilka. Zgromadzonym dziennikarzom nowego dukata lokalnego zaprezentował Czesław Renkiewicz Prezydent Miasta Suwałk.

Nowy suwal eksponowany była tle obrazu „samotny wilk" pędzla Alfreda Wierusza-Kowalskiego.

Wielkość emisji:

4 suwale wybite w mosiądzu w nakładzie 7 tysięcy egzemlarzy

40 suwali w srebrze w nakładzie 400 egzemplarzy

Dukaty Lokalne możemy nabywać w dniach 1.05.2012 - 14.09.2012

Wilk szary to już piaty dukat lokalny, wyemitowany przez Miasto Suwałki, z serii przedstawiającej charakterystyczne zwierzęta Suwalszczyzny.

Przypomnę tylko że były to:

2008 - bóbr

2009 - Sieja Wigierska

2010 - nocek łydko włosy (nietoperz )

2011 - rak szlachetny

Wilk szary - drapieżny ssak z rodziny psowatych, w Polsce objęty ścisłą ochroną. W północno-wschodniej Polsce żyje ok. 220 wilków, a w całym kraju ok. 700. Zwykle obszar zajmowany przez watahę to 100-300 km². Wataha to grupa rodzinna złożona z basiora (samiec), wadery (samica) i szczeniąt (średnio 5-6), które rodzą się tylko raz w roku, na wiosnę. Wilki są inteligentne i ciekawskie. Widza inaczej niż ludzie, mniej ostro, monochromatycznie. Doskonały za to jest ich węch. Jeżeli zauważymy wilka w postawie „bojowej" - to dla nas ostrzeżenie: ani kroku dalej (zwykle odchodzą). Nie należy go prowokować. Prowokujące dla wilka mogą być szybkie ruchy, paniczna ucieczka - będziemy odbierani jako zwierzyna łowna; widok zębów (np. szeroki uśmiech) lub wpatrywanie się w oczy będą odebrane jako agresja.

Bezpiecznie podziwiać można napady wilków na podróżujących saniami, oglądając obrazy Alfreda Wierusza-Kowalskiego (malarza szkoły monachijskiej, ur. 11.10.1849 r. w Suwałkach), które są eksponowane w salach Muzeum Okręgowego w Suwałkach. (Obecnie jeszcze w Muzeum Marii Konopnickiej) Częstym motywem jego obrazów był również samotny wilk na tle zimowego pejzażu.

Więcej informacji: http://www.rokis.suwalki.pl/tymczasowe/suwal_2012.htm

Informację zamieszczono 26 kwietnia 2012 r.

Urząd Miasta Suwałki
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
loading...
Wyszukaj
 
Kreska
Najnowsze komentarze
 
    Kreska
     




    Brak sond
     
    Newsletter
    Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
     
     
    suwalski

    Powiat suwalski – siedziba, którą są Suwałki, nie należy do samego powiatu. Miasto to jest miastem na prawach powiatu. Sam powiat suwalski został utworzony w 1999 roku i należy do licznej grupy utworzonych po reformie administracyjnej, która miała miejsce właśnie w tym czasie. W skład powiatu znajdującego się w województwie podlaskim, wchodzi gmina Bakałarzewo, Filipów, Jeleniewo, Przerośl, Raczki, Rutka-Tartak, Suwałki, Szypliszki, Wiżajny. Urbanizacja jest tutaj na zerowym poziomie, co oznacza, że cały obszar powiatu, a jest to 1307 km², zajmują tereny wiejskie, lasy i jeziora wraz z rzekami, a także morenowe wzniesienia z najwyższym – Górą Prusaka 250 m n.p.m.

    Turystyka w całości opiera się tutaj na kontakcie z naturą. Możemy wybrać na liczne rodzaje szlaków turystycznych: pieszych, rowerowych, wodnych, narciarskich, samochodowych i na ścieżki poznawczo-edukacyjne. Trzeba wspomnieć także o agroturystyce. W gospodarstwach czekają na nas m.in. konna przejażdżki i smakowanie regionalnej kuchni. Każdy znajdzie tu coś dla siebie.    

     

     

    Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola