Belka
Niedziela, 19 Maja 2024   imieniny: Mikołaj, Piotr, Urban
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 
 

Mniej zwolnień lekarskich w kraju i w Podlaskiem

Data publikacji: 2021-04-24, Data modyfikacji: 2021-04-24
A A AWydrukDrukuj  
 
Mniej zwolnień lekarskich w kraju i w Podlaskiem

W pierwszym kwartale 2021 roku mieszkańcy województwa podlaskiego zdecydowanie  rzadziej korzystali  z zasiłku chorobowego. Liczba e-ZLA wystawionych w tym okresie w porównaniu do analogicznego kwartału ubiegłego roku jest znacznie mniejsza. Ten spadek to 25 procent wystawionych  zwolnień "chorobowych", które trafiły do ZUS.

W naszym województwie, w ubiegłym roku rekordowy pod względem liczby wystawionych zwolnień lekarskich był październik i marzec.  Podlascy lekarze wystawili w marcu i październiku odpowiednio 69 tys. i 73 tys. zaświadczeń chorobowych. Obecnie, ilość wystawianych  zwolnień w miesiącu to średnio  około 40 tys. Z danych wynika, że w styczniu chorowało  najmniej osób, bo ok. 35 tys. zaś w marcu blisko 48 tys.- informuje Katarzyna Krupicka  regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego.

Od pierwszych dni lutego do końca marca 2021 roku liczba wystawionych zwolnień lekarskich w naszym województwie utrzymuje się na podobnym poziomie i waha się między 10 a 11 tys. Łączna ilość wystawionych  orzeczeń o czasowej niezdolności do pracy w pierwszym kwartale 2020 roku to ponad 167 tys. zaś w tym roku, jest już mniej , bo 125 tys. Tylko w porównywanym kwartale spadek nastąpił o ponad 42 tys. wystawionych zwolnień chorobowych.

Podobna tendencja jest zauważalna  w skali całego kraju. W pierwszym kwartale ubiegłego roku ZUS zarejestrował 7,6 mln zwolnień z tytułu choroby własnej, natomiast w tym roku takich  zaświadczeń lekarskich było 5,5 mln. Tutaj spadek absencji z powodu choroby w stosunku do poprzedniego roku wyniósł 27 proc.- dodaje rzeczniczka.

Dla porównania, gdy cofniemy się do 2019 roku to okaże się, że rok 2020 nie przyniósł dużego wzrostu wystawionych zwolnień lekarskich z powodu choroby własnej. W 2019 roku w województwie podlaskim była to liczba 530 tys. elektronicznych dokumentów, zaś w 2020 roku 541 tys. To wzrost zaledwie o 2 proc. Musimy jednak pamiętać o tym, że bardzo duża grupa  osób będących na izolacji lub odbywających kwarantannę  w związku COVID-19  nie korzystała z orzeczenie o czasowej niezdolności do pracy z powodu choroby lecz otrzymywała decyzję inspektora sanitarnego.

 

, Źródło artykułu: Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Białymstoku
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Dodaj artykuł
Najnowsze komentarze
 
    Kreska
     




    Brak sond
     
    Newsletter
    Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
     
     
    suwalski

    Powiat suwalski – siedziba, którą są Suwałki, nie należy do samego powiatu. Miasto to jest miastem na prawach powiatu. Sam powiat suwalski został utworzony w 1999 roku i należy do licznej grupy utworzonych po reformie administracyjnej, która miała miejsce właśnie w tym czasie. W skład powiatu znajdującego się w województwie podlaskim, wchodzi gmina Bakałarzewo, Filipów, Jeleniewo, Przerośl, Raczki, Rutka-Tartak, Suwałki, Szypliszki, Wiżajny. Urbanizacja jest tutaj na zerowym poziomie, co oznacza, że cały obszar powiatu, a jest to 1307 km², zajmują tereny wiejskie, lasy i jeziora wraz z rzekami, a także morenowe wzniesienia z najwyższym – Górą Prusaka 250 m n.p.m.

    Turystyka w całości opiera się tutaj na kontakcie z naturą. Możemy wybrać na liczne rodzaje szlaków turystycznych: pieszych, rowerowych, wodnych, narciarskich, samochodowych i na ścieżki poznawczo-edukacyjne. Trzeba wspomnieć także o agroturystyce. W gospodarstwach czekają na nas m.in. konna przejażdżki i smakowanie regionalnej kuchni. Każdy znajdzie tu coś dla siebie.    

     

     

    Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola